Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

FierFox Google Chrome Opera Internet Explorera Safari
Wersja dla niedowidzących
Rezerwacja on-line
~ wieczorne grilowanie ~
~ wieczorne grilowanie ~
~ apartament ~
~ apartament ~
~ pokój z aneksem ~

Sanatorium Marconi foto: Norbert Garecki

Sanatorium Marconi, tzw. buskie łazienki powstały w 1836 roku, a zaprojektował je znany wówczas architekt Henryk Marconi. Główny imponujący korpus mieści pijalnię wód i salę balową pełniącą współcześnie rolę sali koncertowej. Alejkę przed Marconim upiększają tablice ze słoneczkami, które podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz odsłaniają wybitni muzycy.

 

 

 

 

Park Zdrojowy – dzieło ogrodnika Ignacego Hanusza, który zaprojektował park, nadając części zdrojowej charakterystyczny wygląd i połączył deptakiem-Aleją Mickiewicza - część uzdrowiskową z rynkiem. Do zabytkowego parku dołączono tzw. „nowy park zdrojowy", znacznie bardziej nasłoneczniony z elementami małej architektury, który doskonale nadaje się do wypoczynku dla osób ceniących przestrzeń.

Aleja Mickiewicza żródło: www.archello.com

Aleja Mickiewicza – buskie corso, którego rewitalizację zakończono w 2013 roku. To reprezentacyjna część miasta. Jest to deptak porośnięty rozmaitą roślinnością z zabytkowymi drzewami, którym przechadzają się mieszkańcy, kuracjusze, turyści, dzieci, młodzież, słowem... ulubione miejsce Buszczan.

Kaplica św. Anny żródło: www.albert-busko.pl

Kaplica św. Anny – położona w części zdrojowej miasta, wybudowana w stylu neogotyckim w 1888 roku dzięki ofiarności kuracjuszy. Dla strapionych to dobry azyl, dla pragnących wyciszenia i modlitwy odpowiednie miejsce.

Plac Zwycięstwa – serce miasta, centralny punkt Buska-Zdroju: rynek z parkiem zmodernizowany w 2013 roku. Po rewitalizacji zyskał nowe oblicze, stając się wizytówką miasta. W okresie Świąt Wielkanocnych odbywa się tu jarmark pn. „Kukuryku w Cielętniku".

Kościół św. Leonarda żródlo: www.commons.wikimedia.org

Kościół św. Leonarda – drewniany urokliwy kościół wzniesiony w obecnej formie w 1699 roku. Centralne miejsce wewnątrz kościoła stanowi późnobarokowy ołtarz główny z usytuowaną pośrodku figurą św. Leonarda. Obok kościoła mieści się dawny cmentarz na którym zachowały się XIX wieczne nagrobki, m.in. grób Rzewuskich.

Nowy Korczyn – franciszkański kościół pod wezwaniem św. Stanisława wzniesiony w II poł. XIII w. dzięki fundacji księcia Bolesława Wstydliwego oraz jego żony księżnej Kingi.

Kościół pw. św. Trójcy oraz świętych Wawrzyńca i Elżbiety, przebudowany ok. 1608 roku, na zachodniej fasadzie świątyni widnieją herby Nowego Miasta Korczyna i Krakowa.

Wiślica - bazylika mniejsza pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, wzniesiona ok. połowy XIV wieku dzięki królowi Kazimierzowi Wielkiemu.

Wislica Dom Długosza źródło: www.niedziela.pl

Dom Długosza wybudowany w stylu gotyckim, w którym ma swoją siedzibę Muzeum Regionalne.

Solec-Zdrój – uzdrowisko, które leczy również wodami siarkowymi, są tam piękne łazienki wzniesione w stylu neoklasycznym, a także kompleks Sanatorium „Świt" w obecnym kształcie wybudowany w 1918 roku.

Stopnica – kościół farny świętych Piotra i Pawła wzniesione przez Kazimierza Wielkiego, który wybudował również zamek stopnicki.

Pacanów Europejskie Centrum Bajki źródło: www.polska.pl

Pacanów – miasto bajkowego Koziołka Matołka, siedziba Europejskiego Centrum Bajki, w którym są: biblioteka, czytelnia, księgarnia, sala kinowa i teatralna i sale warsztatowe. Wokół budynku znajduje się ogród zmysłów.

Św. Krzyż źródło: www.swietokrzyskie.travel

Święty Krzyż – w tym miejscu na Górze Łysiec przed wiekami czarownice organizowały sabaty. Obecnie Św. Krzyż jest miejscem słynącym z klasztoru pobenedyktyńskiego oraz przechowywanych Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Turyści i pielgrzymi zwiedzają tu również klasycystyczny kościół z XVIII w. oraz kaplicę Oleśnickich.

Jaskinia Raj oskar-dominowo.pl

Jaskinia Raj – należąca do najpiękniejszych jaskiń w Polsce. W naturalny sposób powstał tam kompleks korytarzy i komnat, ozdobiony stalagmitami, stalaktytami, pizoidami o różnych kształtach i formach. Turyści mogą zwiedzić 180 metrową podziemną trasę turystyczną.

Zamek-pałac Krzyżtopór – pałac zbudował Krzysztof Ossoliński bogaty polski magnat. Podobno budynek miał tyle baszt ile kwartałów, tyle sal dużych-ile miesięcy i tyle pokoi ile tygodni oraz okien ile dni w roku.

Dąb Bartek żródło: www.wrota-swietokrzyskie.pl

Dąb Bartek – wiek dębu szacuje się na 700-1000 lat. Legendy i podania głoszą, że odpoczywali pod nim polscy królowie: Bolesław Krzywousty, Kazimierz Wielki, Jan III Sobieski. Dąb ma 30 metrów wysokości, 10 metrów obwodu i ponad 3 metry średnicy.

Góry Pieprzowe – góry te liczą ok. 500 mln lat. Unikatowy w Europie rezerwat geologiczno-przyrodniczy ozdabiają dzikie róże i jałowce.

Szeroka baza sportowo-rekreacyjna, a także bogactwo wydarzeń kulturalnych odbywających się w mieście, czynią Busko-Zdrój znakomitym miejscem godnym polecenia na wypoczynek, regenerację sił oraz spotkania ze sztuką i kulturą.

Kultura
Co, gdzie, kiedy...?

Busko-Zdrój dba nie tylko o ciało, ale również i o duszę. W ofercie kulturalnej miasta znajduje się wiele wydarzeń, które na trwałe wpisały się w kalendarz imprez.

 • Koncert Noworoczny - Dom Kultury (styczeń)
 • Buskowianin Roku – Dom Kultury (marzec)
 • Kiermasz Wielkanocny „Kukuryku w Cielętniku" - Plac Zwycięstwa (kwiecień)
 • Buskie Spotkania z Folklorem - Park Zdrojowy (maj)
 • Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona „Niechaj zabrzmi Bukowina" – Dom Kultury (maj)
 • Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz– to wielkie wydarzenie odbywa się nie tylko w Busku-Zdroju, ale swym zasięgiem obejmuje również: Wislicę, Gliniany,  Chmielnik, Pińczów (czerwiec/lipiec)
 • Lato z Chopinem – Sanatorium Marconi (lipiec)
 • Gminne Dożynki (sierpień)
 • Dni Buska-Zdroju – Dom Kultury (sierpień)
 • Festiwal Zdrowia - Sanatorum Marconi (wrzesień)
 • Festyny – lokalne święta odbywające się w gminnych sołectwach, a wśród nich: Święto Kwitnącej Truskawki – Widuchowa (maj), Święto Czosnku – Wełecz (lipiec), Piknik pod Studnią – Pęczelice (lipiec), Piknik w Szańcu (sierpień), Święto Jabłuszka – Bronina (wrzesień),
 • Ponidzie Jazz Festiwal – Dom Kultury (listopad)
 • Przegląd Plastyki „Ponidzie" – Dom Kultury (listopad)
 • Ogólnopolski Przegląd Fotograficzny „Ponidzie" – BWA Galeria Sztuki „Zielona" (grudzień)
 • Sylwester pod Gwiazdami – Dom Kultury (grudzień)

Ponadto cały rok w Sanatorium Marconi odbywają się koncerty rodzimej Salonowej Orkiestry Zdrojowej.

Buskie Spotkania z Folklorem źródło: www.busko.travel Buskowianin Roku źródło: www.busko.net.pl Miedzynarodowy Festiwal Muzyczny im. K.Jamroz źródło: www.busko.travel

Lato z Chopinem źródło: www.busko.travel Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wijtka Belona źródło: wwwbusko.travel Ponidzie Jazz Festiwal źródło: www.busko.travel

Festiwalowe Słoneczko sopranistki Gwendolyn Bradley źródło: www.tygodnikponidzia.pl foto P.Kaleta


REZERWACJA


Przyjazd *Wyjazd *
Rodzaj pokoju *
Imię *Nazwisko *
PESEL *
Miejscowość *Kod pocztowy *
Adres zamieszkania *
Telefon kontaktowy *Adres e-mail
UWAGI
W polu UWAGI prosimy o określenie dalszych Państwa życzeń co do pokoju, zwłaszcza jeżeli są one uwarunkowane stanem zdrowia.Prosimy również podać liczbę osób,dla których rezerwowany jest pokój w przypadku wyboru pokoju wieloosobowego.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mioch danych osobowych tylko i wyłącznie dla potrzeb rezerwacji on-line.*

* - pola oznaczone gwiazdką są wymagane

Zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 o ochronie danych osobowych (Dz.U. Nr 133 poz. 883 zpóź. zmianami) informacje te zostaną wykorzystane tylko i wyłącznie dla potrzeb rezerwacji on-line i nie zostaną udostępnione osobom trzecim.
×