Sanatorium Marconi, tzw. buskie łazienki powstały w 1836 roku, a zaprojektował je znany wówczas architekt Henryk Marconi. Główny imponujący korpus mieści pijalnię wód i salę balową pełniącą współcześnie rolę sali koncertowej. Alejkę przed Marconim upiększają tablice ze słoneczkami, które podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz odsłaniają wybitni muzycy.
Park Zdrojowy – dzieło ogrodnika Ignacego Hanusza, który zaprojektował park, nadając części zdrojowej charakterystyczny wygląd i połączył deptakiem-Aleją Mickiewicza - część uzdrowiskową z rynkiem. Do zabytkowego parku dołączono tzw. „nowy park zdrojowy", znacznie bardziej nasłoneczniony z elementami małej architektury, który doskonale nadaje się do wypoczynku dla osób ceniących przestrzeń.
Aleja Mickiewicza – buskie corso, którego rewitalizację zakończono w 2013 roku. To reprezentacyjna część miasta. Jest to deptak porośnięty rozmaitą roślinnością z zabytkowymi drzewami, którym przechadzają się mieszkańcy, kuracjusze, turyści, dzieci, młodzież, słowem... ulubione miejsce Buszczan.
Kaplica św. Anny – położona w części zdrojowej miasta, wybudowana w stylu neogotyckim w 1888 roku dzięki ofiarności kuracjuszy. Dla strapionych to dobry azyl, dla pragnących wyciszenia i modlitwy odpowiednie miejsce.
Plac Zwycięstwa – serce miasta, centralny punkt Buska-Zdroju: rynek z parkiem zmodernizowany w 2013 roku. Po rewitalizacji zyskał nowe oblicze, stając się wizytówką miasta. W okresie Świąt Wielkanocnych odbywa się tu jarmark pn. „Kukuryku w Cielętniku".
Kościół św. Leonarda – drewniany urokliwy kościół wzniesiony w obecnej formie w 1699 roku. Centralne miejsce wewnątrz kościoła stanowi późnobarokowy ołtarz główny z usytuowaną pośrodku figurą św. Leonarda. Obok kościoła mieści się dawny cmentarz na którym zachowały się XIX wieczne nagrobki, m.in. grób Rzewuskich.
Nowy Korczyn – franciszkański kościół pod wezwaniem św. Stanisława wzniesiony w II poł. XIII w. dzięki fundacji księcia Bolesława Wstydliwego oraz jego żony księżnej Kingi.
Kościół pw. św. Trójcy oraz świętych Wawrzyńca i Elżbiety, przebudowany ok. 1608 roku, na zachodniej fasadzie świątyni widnieją herby Nowego Miasta Korczyna i Krakowa.
Wiślica - bazylika mniejsza pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, wzniesiona ok. połowy XIV wieku dzięki królowi Kazimierzowi Wielkiemu.
Dom Długosza wybudowany w stylu gotyckim, w którym ma swoją siedzibę Muzeum Regionalne.
Solec-Zdrój – uzdrowisko, które leczy również wodami siarkowymi, są tam piękne łazienki wzniesione w stylu neoklasycznym, a także kompleks Sanatorium „Świt" w obecnym kształcie wybudowany w 1918 roku.
Stopnica – kościół farny świętych Piotra i Pawła wzniesione przez Kazimierza Wielkiego, który wybudował również zamek stopnicki.
Pacanów – miasto bajkowego Koziołka Matołka, siedziba Europejskiego Centrum Bajki, w którym są: biblioteka, czytelnia, księgarnia, sala kinowa i teatralna i sale warsztatowe. Wokół budynku znajduje się ogród zmysłów.
Święty Krzyż – w tym miejscu na Górze Łysiec przed wiekami czarownice organizowały sabaty. Obecnie Św. Krzyż jest miejscem słynącym z klasztoru pobenedyktyńskiego oraz przechowywanych Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Turyści i pielgrzymi zwiedzają tu również klasycystyczny kościół z XVIII w. oraz kaplicę Oleśnickich.
Jaskinia Raj – należąca do najpiękniejszych jaskiń w Polsce. W naturalny sposób powstał tam kompleks korytarzy i komnat, ozdobiony stalagmitami, stalaktytami, pizoidami o różnych kształtach i formach. Turyści mogą zwiedzić 180 metrową podziemną trasę turystyczną.
Zamek-pałac Krzyżtopór – pałac zbudował Krzysztof Ossoliński bogaty polski magnat. Podobno budynek miał tyle baszt ile kwartałów, tyle sal dużych-ile miesięcy i tyle pokoi ile tygodni oraz okien ile dni w roku.
Dąb Bartek – wiek dębu szacuje się na 700-1000 lat. Legendy i podania głoszą, że odpoczywali pod nim polscy królowie: Bolesław Krzywousty, Kazimierz Wielki, Jan III Sobieski. Dąb ma 30 metrów wysokości, 10 metrów obwodu i ponad 3 metry średnicy.
Góry Pieprzowe – góry te liczą ok. 500 mln lat. Unikatowy w Europie rezerwat geologiczno-przyrodniczy ozdabiają dzikie róże i jałowce.
Szeroka baza sportowo-rekreacyjna, a także bogactwo wydarzeń kulturalnych odbywających się w mieście, czynią Busko-Zdrój znakomitym miejscem godnym polecenia na wypoczynek, regenerację sił oraz spotkania ze sztuką i kulturą.
Kultura
Co, gdzie, kiedy...?
Busko-Zdrój dba nie tylko o ciało, ale również i o duszę. W ofercie kulturalnej miasta znajduje się wiele wydarzeń, które na trwałe wpisały się w kalendarz imprez.
Ponadto cały rok w Sanatorium Marconi odbywają się koncerty rodzimej Salonowej Orkiestry Zdrojowej.